Psychologická poradna online

Strach z odloučení

Magdaléna (10. 03. 2014)

Dobrý den! Píšu vám, protože jsem jaksi... v koncích. Dnes večer mám nastoupit do nemocnice, na hospitalizaci a mám šílený, ale opravdu šílený strach z toho, že tam budu někde sama, bez domova, bez blízkých. Aby bylo jasno, je mi 15 a vím, že mnoho z vás by si řeklo 'je to velká holka, to zvládne!' Ale já jsem ještě nikdy nikde takhle sama nebyla a mám z toho hrůzu. Je to asi tím, že se bojím být odloučená od rodičů a od domova .. Mou otázkou je, jak se toho zbavím? Jak to tam zvládnu, aniž bych byla v noci bezsebe, že nespím doma... (Já totiž nemohu spát, když nejsem na místě, kde to znám)..Prosím o co nejrychlejší odpověď, a předem děkuji. Přeji krásný den!

RE: Strach z odloučení

Mgr. Miroslava Pešlová (13. 03. 2014)

Dobrý večer,

děkuji za Váš dotaz, omlouvám se za opožděné reagování, byla jsem mimo online poradnu.

Dovedu si představit, že máte obavu z hospitalizace, kde Vás pravděpodobně čeká potřebný lékařský zákrok, vyšetření.

Píšete, že je pro Vás těžké spát na místech, která neznáte. Možná, že stavy obav spánku na neznámých místech nezažíváte na všech místech, jen na některých. Možná, že jste zjistila, co Vám někdy napomáhá situace zvládnout.

Situace hospitalizace, kterou popisujete, je sama o sobě velmi náročná, podněvadž člověk podstupuje lékařský zákrok, vyšetření – může mít obavy ze samotného zákroku či vyšetření, z toho, jak to dopadne, z případných komplikací atd. Zažívání obav z hospitalizace rozšiřuje i samotná hospitalizace – pobyt v cizím prostředí bez blízkých rodičů. Nevím, zda jste o svém strachu mluvila se svými blízkými, zda máte možnost o svém prožívání s někým hovořit. Právě rozhovorem, sdílením situace, se situace stává více snesitelnou, zvládnutelnou. V rámci situace hospitalizace jistě dále pomáhá domluvit se s blízkými na možnostech návštěvy, kontaktu; mít s sebou připraveny aktivity, které těší, a které jsou možné vzhledem k zákroku či vyšetření ( kniha, časopis atd. ). 

Každopádně byste o svých pocitech měla mluvit se svými rodiči, v případě, že by stavy obav neustupovaly, ale spíše se prohlubovaly, bylo by žádoucí, aby se Vaší rodiče obrátili na terapeutickou pomoc.

Přeji Vám jen dobré.



Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.