Psychologická poradna online

Sesterská láska

Anna (14. 07. 2014)

Dobrý den, moc prosím o radu, protože už nevím, jak dál. Mám partnera 60 let, já jsem o 3 a půl roku mladší. Jsme spolu necelé 4 roky. Patrner má sestru (nezadanou), se kterou se mají velice rádi. A to je ten problém, protože mi připadá, že už to není jen sesterská láska,ale přímo láska opičí. Sestra s mým partnerem manipuluje (a on se nechá) na můj úkor. Kdykoli jsme my tři pospolu, cítím se tam jaksi navíc, jako bych byla páté kolo u vozu. Teď tráví můj partner čas v lázních nedaleko jejího bydliště a veškerý svůj volný čas tráví s ní. Cokoli si ona vyvzpomene, to s ní podnikne. Vrchol nastal včera, kdy mi do telefonu oznámil, že s ní jde dnes tancovat, ačkoli mne nikdy na žádnou "tancovačku", ani na žádnou podobnou aktivitu nikdy nevzal. Velice se mne to dotklo. Ona se chová, jako kdyby jeho partnerka byla ona a já byla jen někdo, kdo se o stará o něj a jeho domácnost. Prosím poraďte - jak dál???

RE: Sesterská láska

Mgr. Miroslava Pešlová (27. 08. 2014)

Dobrý den,



děkuji za Váš dotaz, zároveň se omlouvám za opožděné reagování. Byla jsem dlouhodobě mimo online poradnu.



Každá rodina má svá vlastní pravidla, svůj způsob komunikace, vzájemného fungování. Na našem hodnocení situací, na našich postojích, zvycích, vztahování se k druhým, k jednotlivým situacím, má období našeho dětství výrazný vliv. To, co někdo vnímá jako přátelský projev, druhý ( z jiné rodiny ) může posuzovat jako nepřiměřené apod.a tím mohou vnikat mezi partnery obtíže na základě jiného chápání jednotlivých situací. Popisujete např.situaci taneční zábavy.  Když člověk není součástí rozhovoru ( kontextu celé situace ), nemůže vědět, jakým způsobem došlo k situaci. Jestli např. je to způsob, jakým sourozenci sdílejí svůj čas ( zvyk ), kdo koho požádal, jestli tam jde Váš partner jen proto, že tam nechce jít sestra sama. Další otázka je, zda Váš partner ví, že byste ráda šla tancovat, zda jste mu to někdy navrhla, zda je aktivní on v narhování trávení volného času, nebo čeká Vaše podněty atd. Značnou roli zde hraje komunikace, do které vnášíme své aktuální naladění, své zkušenosti s člověkem, očekávání; často je naše komunikace s druhým nejasná a nekonkrétní, chceme, aby se druhý dovtípil, že něco očekáváme, můžeme se i domnívat, že to je projev lásky, když partner ví, co potřebujeme a nemusíme mu to sdělovat. Pak často můžeme zažívat zklamání, neboť nedostáváme to, v co doufáme a předpokládáme, že by mělo být. 



V těchto situacích bývá člověku velmi nápomocná terapeutická konzultace, která napomáhá právě k uvědomění si svých vlastních očekávání, propojení souvislostí, které mohou způsobovat nejasnosti a obtíže, uvědomění si svého způsobu komunikace. Terapeutický kontext zároveň poskytuje prostor pro objevení nových komunikačních možností, posiluje vlastní zdroje, schopnosti.



Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.







Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.