Psychologická poradna online

Problém s přítelem

Verča (10. 01. 2014)

Dobrý den, s přítelem jsme spolu 7 let, dlouhou dobu bylo vše super - rozuměli jsme si, prakticky se nehádali a pomalu začali uvažovat o dítěti. Před rokem se však vše změnilo - přítelovi zemřel nejlepší kamarád a on je od té doby jako vyměněvý, uazvřel se do sebe a začal doma ve velké míře pít. Čím více se snažím s ním mluvít, nebo ho dostat zpět do života mezi známé, tím víc se mi odcizuje.. Prosím o radu sama si již nevím rady.

RE: Problém s přítelem

Mgr. Miroslava Pešlová (12. 01. 2014)

Dobrý večer,

děkuji za Váš dotaz. Dovedu si představit, že procházíte náročným obdobím. Snažíte se být partnerovi v této těžké době oporou, zároveň byste ráda, aby Váš život pokračoval dál směrem k Vašim společným plánům. V závěru si dáváte otázku, jak vlastně pomoci Vám oběma?

Reakce na smrt blízkého bývá různá a různě dlouhá, někdy v době truchlení můžeme mít tendence uzavírat se do sebe, je však dobré se kontaktům zcela neuzavírat a mezilidské vztahy dále rozvíjet, neboť nám napomáhají náročnou situaci zvládnout. Velkou roli zde hraje i rozdíl, zda ztratíte někoho náhle, neočekávaně, a situací, kdy je smrt v podstatě předpokládatelnou událostí (jako tomu bývá u prarodičů), a nebo při závažném onemocnění, kdy přece jen čas svědčí pro postupnou přípravu na ztrátu blízkého člověka.

Ptáte se, co máte dělat? Třebaže píšete, že se snažíte partnera dostat zpět do života mezi známé a on neprojevuje zájem, zkuste zkontaktovat další blízké, kamarády; kdyby byl společný kamarád (zesnulého a Vašeho přítele), bylo by přínosem, aby se mohl s Vašim partnerem podělit o to, jak on sám se s touto situací vyrovnává a navrhnout mu spolu s Vámi vhodnost odborné péče. Je však potřeba říci, že k rozhodnutí navštívit terapeuta nemůžete nikoho nutit, musí se k tomuto kroku rozhodnout sám.

Bylo by dobré, abyste partnerovi vyjádřila svou obavu, že o něj máte starost a že Vás trápí, když vidíte, jak si ubližuje zvýšeným požíváním alkoholu, který mu však nemůže pomoci z jeho bolesti a bohužel mu bolest ještě prohlubuje. Zároveň, že respektujete, že potřebuje mít svůj prostor a aby on sám Vám dal najevo, jak se učit vytvářet spolu prostor společný, neboť jste ho v tento těžký čas nevytvářeli. Abyste spolu mohli dál sdílet blízkost druhého, být prostě spolu v místnosti, bavit se.

Nyní se dostávám směrem k Vám - je potřeba, abyste se starala i o sebe, neuzavírala se do sebe, kontaktovala své přátelé, snažila se dál dělat věci, které Vás baví a také ty, které jsou důležité ve Vašem životě. Zároveň Vás chci varovat, v případě, že by partner dál přetrvával ve svém nezdravém chování, které by se jistě postupně negativně projevilo v nejrůznějších oblastech jeho života (práce, rodina, přátelé, finanční obtíže..), je zapotřebí více myslet na své vlastní hranice a partnera podpořit tzv. tvrdou láskou : „Budeš-li hledat cestu ven ze svých potíží, máš mou podporu, do té doby musíš nést důsledky sám“. Tento přístup se může jevit jako nehumánní, přesto je velmi účinný, pomáhá nám respektovat toho druhého.

Jedním mejlem tuto náročnou životní situaci nelze obsáhnout, jistě by i pro Vás bylo užitečné podělit se o své břemeno s někým nezainteresovaným, nejlépe s psychoterapeutem.

Přeji Vám jen dobré na Vaší cestě.



Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.