Psychologická poradna online

Nemám radost ze života

anonym (26. 04. 2014)

Dobrý den,píši vám jelikož už si nevím rady a sama sebe se ptám co se to semnou děje.Mám 3 měsíční miminko,začátky byli na mojí psychiku hodně krušný,ale ted je to už v pořádku.Jen u mě přetrvává neustálá únava.Začala jsem u sebe pozorovat stav,který jsem měla asi tak někdy kolem puberty.Nedokážu se z ničeho radovat,připadám si sama.Nechci se litovat,ale občas si kvůli tomu zabrečím.Když jsem třeba štastná,říkám si už je to pryč už bude dobře,za pár hodin se mi otočí myšlenky o 150 stupnů a já jsem zase na sesypání.Bývala jsem plná životního elánu a uměla se radovat ze všeho,Vždycky když jsem viděla lidi,kteří se neuměli bavit,tak jsem si říkala.Že jsou namyšlení a maji rádi jenom sami sebe.Ted to vidím u sebe,smutná bez energie občas si říkám,že jestli budu takhle žít nadále,tak to asi ani nechci.Chci mít zase radost,necítit se sama a ne když zavřu večer oči,promítám si černý scénáře.Už jenom kvůli mojí holčičce se chci dát dohromady.Manžel i moje okolí si myslí,že jsem asi moc přecitlivělá.Jenže já se z toho kruhu nemůžu dostat.Kdyby mi alespon pomohli nějaký homeopatika,budu vděčná za vše.Děkuji za odpověd.

RE: Nemám radost ze života

Mgr. Miroslava Pešlová (01. 05. 2014)

Dobrý večer,

děkuji za Váš dotaz. Narození dítěte představuje ( jako každá změna ) krom velké radosti i období zátěže.

Narození dítěte skutečně představuje velkou změnu, kterou je potřeba zaintegrovat do života rodiny. Malé dítě potřebuje specifickou péči, maminka se často nevyspí, nemá časový prostor na aktivity jako před porodem, bývá vyčerpaná, unavená. Hormonální aktivita se postupně srovnává, žena je citlivější, vnímavější. Právě vyčerpanost a únava s sebou doprovodně nese i stavy "propadů", někdy maminky v období po porodu zažívají období, které popisují jako depresivní, většinou postupně dochází k úpravě nálady a prožívání. Píšete, že si občas představujete i katastrofické scénáře. Na těchto představách se výrazně podílí skutečnost, že jste se stala matkou, máte o dítě strach ( aby bylo v pořádku, zdravé, nic se mu nestalo ), možná Vás napadá také, zda péči zvládnete, někdy se v této souvislosti objeví téma " jsem dobrá matka?"

Bylo by dobré, když byste mohla mít každý den prostor chvíli pro sebe, domluvit se s tatínkem, rodiči, s kamarádkou; čas využívat k odpočinku, aktivní relaxaci, postupnému cvičení, aktivitám,které máte ráda. Rovněž se snažte ve chvíli, kdy Vaše dítě spí, také si odpočinout, vyspat se, načerpat sílu. Snažte se věci kolem sebe si zjednodušovat a nepřepínat se, neboť toto období je skutečně velmi náročné. Zkuste si každý den připravit malé těšení na něco ( vana, káva, cvičení, kniha, hudba, popovídání s kamarádkou apod. ). Velmi napomáhá, když si postupně zabudujete režim ( přibližná doba spánku, jídla, procházky ), jednak je to důležité pro dítě ( předvídatelné aktivity jsou základem bezpečí, jistoty ), jednak i rodič si může věci rozplánovat, odpočinout. Využijte k nastudování dostupnou literaturu ( o dítěti, rodině, výchově ), zjistěte zkušenosti svých blízkých. Terapeutická konzultace představuje další možost ke zvážení.

Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.





Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.