Psychologická poradna online

nechuť k sexu po porodu

anonym (16. 07. 2014)

Dobrý den, již 14 měsíců uběhlo od porodu a stále mě trápí nechuť k sexu. Nekojila jsem a dcerka mě nijak nevyčerpává. Je velmi hodná. Jediné, co mě trápí je má psychika po porodu. Těhotenství bylo pro mně velmi stresujícím a odporným obdobím plným změn a to i velmi neestetických. Nikdy jsem po dětech netoužila. A najednou jsem otěhotněla. Zhroutil se mi svět - alespoň tenkrát jsem to tak brala, když se na testu objevily dvě čárky. Nyní jsem za dceru velice vděčná. Co mě trápí nyní je, že si pan dr dal velmi záležet se šitím a to občas ze začátku při každém sexu stále bolí. Když si jen vzpomenu na šestinedělí, chce se mi brečet. Všechno mě bolelo a psychika se m úplně zhroutila. Začalo to už v těhotenství a po porodu samotném to bylo ještě horší. Získala jsem jakýsi odpor ke všemu, co je spojeno se sexualitou. Vybaví se mi ty strašné pocity, které jsem zažívala v období těhotenství i šestinedělí. Chápu, že pro většiny matek je to tak úžasné období, ale pro mně je to pravý opak. Ta éra těhotenství byla pro mně strašná a šestinedělí byla noční můrou. Děkuji za vyslechnutí. S manželem jsem to probrala. Sexuální život se snažím udržovat, přesto, že je to pro mně těžké. tak ráda bych znala nějaké řešení. Přeji Vám příjemný den Salvová

RE: nechuť k sexu po porodu

Mgr. Miroslava Pešlová (07. 09. 2014)

Dobrý den,



děkuji za Váš dotaz, zároveň se omlouvám za opožděné reagování. Byla jsem dlouhodobě mimo online poradnu.



Narození dítěte představuje obrovskou změnu v životě partnerů. Žena se stává matkou, ale této roli se učí. Učí jí dítě, jakým způsobem reagovat, učí se sama pracovat se sebou. Matka se učí stále, jakým způsobem zvládat nové, které bývá pro svou "novost" jistě velmi náročné. Často se nevyspí, může i zažívat pocity, že se jí nedaří vše, jak by chtěla, může se cítit izolovaná, neatraktivní tíky těhotenským fyzickým změnám. Všechny tyto okolnosti, které souvisí s mateřstvím jistě potřebují nějaký čas, aby se velká změna – narození dítěte – mohla zaintegrovat do běžného života. Matka si postupně nachází způsob, který ji pomáhá, vyhovuje, byvá dobré, když má nablízku prarodiče, někoho blízkého, kdo jednak může předat i své zkušenosti, jednak pomoci se zvládáním, nebo pohlídáním dítěte, aby si matka našla i chvilku pro sebe ( kniha, odpočinek, cvičení atd ) - tedy to, co dělá ráda. Samozřejmě, že je velmi žádoucí, aby měl i partner možnost pečovat o dítě a i on se mohl takto učit své roli otce. Osvědčuje se postupně si vytvářet režim s dítětem, který jednak podporuje vytváření pocitu bezpečí pro dítě, ale i pro matku, která se takto učí zvládat den. Rodičům bývá užitečná literatura o výchově dítěte, která je dostupná na trhu.



Období po porodu – šestinedělí je skutečně mimořádně zátěžové pro ženu, nezřídka může zažívat depresivní propady, které zpravidla postupně ustoupí, v případě, že by se psychický stav nezlepšoval, je žádoucí kontaktovat psychiatrickou ambulanci, která zváží možnost vhodné medikamentózní léčby. Bývá přirozené, že i návrat k intimnímu životu s partnerem bývá postupný. Píšete, že jste s manželem hovořila; velmi prospívá, když partner nenaléhá a nechá aktivitu spíše na partnerce. Někdy ženě vyhovují jen nekoitální techniky; rozhodně by však žena na sebe neměla tlačit a postupovat dle svých možností. Jistě bývá vhodná i terapeutická konzultace s partnery, která napomáhá právě ve vyjasnění si svých možností, potřeb, podporuje konkrétní komunikaci a může napomoci ve zvládání totoho náročného období.



Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.



Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.