Psychologická poradna online

konflikty se synem

anonym (03. 07. 2014)

Dobrý den, můj dospělý syn odešel z domu, protože jsem byla nemocná a nebyli jsme schopni se na ničem shodnout. Velkou měrou ho v jeho přístupech ovlivnil otec, u něhož žije a který ho nikdy nevychovával. O syna se staral můj bývalý manžel, jejich vztah byl ale špatný a to syna poznamenalo. Jeho roky potlačovaný hněv propukl napovrch a všechno schytávám já. Komunikace již s ním není možná. Nenávidí mě, vznáší velmi vážná, avšak falešná obvinění, přes sms mě hrubě napadal. Začal se hrubě chovat i k dalším lidem. Přerušil kontakt se všemi příbuznými i se mnou. Na mé sms nereaguje. Nyní vstoupil do sekty. Vůbec nevím, co mám dělat dál. Je mi ho líto, protože zvolil velice zlou a nebezpečnou cestu, kterou ubližuje nejen mě, ale hlavně sobě. Delší čas trpí depresemi a hlubokým smutkem, ale vůbec se neléčí ani nechodí na terapie. Co mám udělat jako matka, které pořád záleží na osudu vlastního syna? Mám ho nechat a vyčkávat, nebo se pokusit mu nějak pomoci? Mám ho oslovit, ale jak, když moje slova znehodnotí? Vím, že lékem může být láska a jeho pocit přijetí, jenže pro něj znamená láska nechat si líbit nevhodné přístupy. Děkuji za odpověď. Margot

RE: konflikty se synem

Mgr. Miroslava Pešlová (17. 08. 2014)



Dobrý den,



děkuji za Váš dotaz, zároveň se omlouvám za opožděné reagování. Byla jsem dlouhodobě mimo online poradnu.



Určitě zažíváte těžké chvíle a bolí Vás chování Vašeho syna.



Popisujete situaci odchodu Vašeho zletilého syna do domácnosti svého otce, který se nepodílel na jeho výchově a jeho další směřování směrem k sektě. Dále uvádíte, že jste byla nemocná, o syna jste se starala se svým bývalým manželem, Vaše vzájemné vztahy hodnotíte jako napjaté. V současné době se Vaše komunikace se synem zhoršila, syn s Vámi i ostatními přerušil kontakt, jeho reagování je hrubé. Hledáte způsob a cestu, jak navázat vztah.



Každá rodina si ve svém "vývojovém cyklu rodiny" prochází obdobími, které jsou velmi těžké, jistě i Vy jste taková období měli. Tato období velmi ovlivňují prožívání a chování všech členů rodiny. Vždy se snažíme jednat tak, jak umíme nejlépe v danou chvíli; rodiče se většinou snaží nerjůznějšími silami náročnou situaci zvládnout, někdy své starosti řeší prostřednictvím odborné péče.



Píšete, že Váš syn trpí depresemi, popisujete, že reaguje "potlačovaným hněvem", chtěla byste mu pomoci. Ve Vaší situaci by bylo vhodné, abyste zvážila možnost terapeutické konzultace. V jejím průběhu by byl prostor na rozhovor o Vašem životě, jak probíhal, jakým způsobem jste náročné situace řešili, jak jste zvládali těžké atd. Zároveň by konzultace mohla zahrnovat i způsob dalšího směřování – terapie. Terapie by byla jistě užitečná, neboť by Vás terapeut mohl doprovázet tímto náročným časem a učil "zvládání" těžkého a posílení svých vlastních schopností a zdrojů, rovněž by podporovala porozumění souvislostem, které vedou k obtížím.



Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.







Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.