Psychologická poradna online

Bezradnost

anonym (12. 02. 2014)

Dobrý den, Nevíme si rady se švagrovou, která se léči s epilepsii, je jí 35.let a je vdaná.Asi před třemi lety změnila lékaře v tomto oboru,byla ji postupně změněna léčba,která má pozitiva v odbourání četnosti záchvatů. Od této doby se však změnilo postupně i její chování k blízkým a okolí. Přestala postupně komunikovat se svými rodiči, s kamarádkami,příbuznými.Rozprodává věci,které si dřív s radostí koupila, nebo ji byly darovány...atd. Poslední dobou je stále uplakaná, údajně kvůli postoji okolí vůči ní ( nesmíte ji říci NE,nebo že se Vám to nelíbí).Starost o manžela i domácnost se také zhoršila.Rádi bychom ji dostali na nějaké psychologické či psychiatrické vyšetření,ale nevíme jak. Sama tam nepůjde a nařídit ji to nelze. Asi před 15.lety byla na psychiatrii hospitalizována,kdy měla též představy, že je celý svět proti ní.Bylo zjištěno,že k tomu to stavu došlo právě úpravou léčby. Snaha o konzultaci s lékařem bez její maličkosti neprošla. Děkuji za Váš čas a případnou pomoc. Příjemný den. Zdena

RE: Bezradnost

Mgr. Miroslava Pešlová (12. 02. 2014)

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Jistě zažíváte nepříjemné chvíle. Epileptické onemocnění, jako každé tělesné i duševní onemocnění, vyvolává u člověka psychologickou reakci. O to více se musí epileptik se svou chorobou vyrovnat. V oblasti emocí bývají rozmrzelí, zvýšeně afektivní; často také bývá mrzutá deprese, nemocní jsou plačtiví, mají hypochondrické obavy.

Člověk se skutečně musí rozhodnout sám, zda zvolí terapeutickou pomoc. . Situace, kterou popisujete, je jistě obtížnější tím, že má švagrová pravděpodobně negativní zkušenost s hospitalizací a nemusí znát rozdíl mezi hospitalizací a terapií v průběhu hospitalizaace a terapeutickou situací mimo psychiatrickou léčebnu.

K prvnímu kroku můžete být nápomocna tím, že byste švagrové navrhla, aby docházela na terapii spolu s Vámi. Jak důvod byste mohla uvést to, co Vás skutečně trápí. Tedy, že Vás mrzí, že spolu moc nemluvíte, že Vy sama se kvůli tomu trápíte a jestli by Vám mohla pomoci a navštěvovala terapii spolu s Vámi. Vlastně byste ji požádala o pomoc – ve smyslu, aby pomohla Vám. Další z možností (v případě, že odmítne), je, že byste se sama rozhodla k terapii, v terapeutickém prostoru by byl čas na téma zvládání této náročnější situace a posilování vlastních zdrojů. Možná, že Vaše absolvování terapeutických sezení a rozhovor o nich spolu s ní, aby mohl působit motivačně na švagrovou a dopomoci jí k rozhodnutí.

V případě, že byste měla zájem, mohu Vám nabídnout termín konzultace. Na Vaší cestě Vám přeji mnoho dobrého.

 



Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.