Psychologická poradna online

bezdůvodný problém

anonym (25. 04. 2014)

Dobrý den, je mi až trapné s tímhle otravovat. Je mi 22 let,nemám se vůbec špatně, mám úžasné rodiče, docela dobrou práci, bydlím sama a stojím sama na vlastích nohou, avšak pořád se tady na světě necítím dobře. Přijde mi to všechno tak zbytečné. Poprvé mě ta myšlenka, že tu nechci být napdla ve 12 letech a od té doby se to nezměnilo. Mluvím o tom i se svou mamkou. Vyčítám si, že si pořád na něco stěžuji když ani nemám na co. Jsem ale neschopná se z čehokoliv radovat. Všechno dělám jen proto, že musím nebo že si myslím, že bych měla. Do každé činnosti, sportu, posezení se známými do všeho se musím nutit. Vyburcovat se, že přece nemohu strávit zbytek života doma v posteli a i když sem v posteli, tak se cítím blbě protože si vyčítám, že nic nedělám. Nevím jak to změnit. Je mnohem víc věcí o kterých bych si asi potřebovala promluvit s odborníkem, problém je, že neumím mluvit o sobě na povel. Nedovedu si představit, že bych měla přijít do poradny a začít mluvit o sobě. Tak to zkouším alepoň takhle. Nevím jestli se to z tohohle zmateného textu dá pochopit, v podstatě mi jde jen o to proč se nedokážu cítit dobře když mi můj rozum říká, že bych měla, že nemám důvod cítit se špatně. Nedovedu si přešdstavit, že bych tu měla ještě vydržet několik let a při tom spousta lidí si život užívá i přesto, že k tomu má mnohem horší podmínky než já.

RE: bezdůvodný problém

Mgr. Miroslava Pešlová (01. 05. 2014)

Dobrý večer,

děkuji za Váš dotaz. Dovedu si představit, že když člověk zažívá stavy nucení do aktivit bez radosti, že se jistě necítí dobře.

Nastiňujete lehce svou situaci, že třebaže máte zato, že není důvod "necítit se dobře", poněvadž máte dobrou práci, své bydlení, rodiče, se kterými máte dobrý vztah, okruh známých, že zažíváte pocit zbytečnosti, neradostnosti. Pozorujete, že se do aktivit musíte nutit.

Popisujete, že tato situace Vás vedla ke kontaktování poradny, rozhodla jste se tedy začít řešit svou situaci aktivně. Jistě o své situaci už dlouho přemýšlíte, uvažujete o tématech, o kterých byste ráda mluvila v bezpečné prostoru terapie. Zároveň vyjadřujete svou obavu objednat se na konzultaci, píšete, že " o sobě neumíte hovořit na povel." Obdobné "zábrany" jako Vy má řada lidí, ale forma terapeutického setkání není o tom, že "člověk hovoří na povel", ale terapeut ho provází při plném respektu k jeho způsobu vyjadřování, jeho možnostem a dovednostem. Svůj dotaz jste nazvala "bezdůvodný problém" - obtíž bývá "definována " člověkem,  kterého situace trápí. Druhý člověk nemůže postuzovat a hodnotit "adekvátnost problému" jiného člověka.

K porozumění souvislostem Vašeho prožívání by bylo dobré zvážit možnost terapeutické konzultace, poněvadž právě v kontextu terapie si lze uvědomit svá přání, potřeby, skutečné obavy a pracovat se sebou sama.

Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.





Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.