Blog psychoterapie

Podzimní vlna covidu? Jestli bude, už ji zvládneme lépe

Poslední měsíce mnohé z nás provázela úzkost, nejistota, bezradnost. Ale díky řádu, režimu a soudržnosti lze s nepříjemnými pocity, které pandemie způsobila, pracovat, říká psycholožka Miroslava Pešlová. Je jenom na nás, abychom začali věci ovlivňovat a převzali odpovědnost sami za sebe.

Máte v tyto dny dost práce? 
Mám. S pandemickou situací jsem si začala postupně uvědomovat změny v myšlení lidí. Jejich vývoj téměř odpovídal postupným omezením a samozřejmě existenční a celkově nejisté situaci. Představme si, že například restaurace, fitcentra, divadla jsou takzvané vnější zdroje, které nám přestávaly být dostupné a my jsme tak byli vystaveni napospas sami sobě. To je pro mnoho lidí velmi náročné, neboť právě před sebou často unikali ven. A jelikož vnější „věci“ nemohli ovlivňovat, začali pociťovat bezmoc, ztrátu a ohrožení vnitřní svobody. 

 

Tyto pocity často stály v pozadí depresivní a úzkostné symptomatiky. Vnitřní svobodu si však může odejmout pouze člověk sám. Museli jsme začít objevovat své vlastní zdroje a zacházet s nimi. Práce v terapii je často práce s nejistotou, toto téma má nyní ústřední rozměr. Lidé začali ve větší míře vyhledávat psychologickou pomoc. A to i ti, kteří by k ní – dle svých slov – nikdy nesměřovali, třeba proto, že byli zvyklí užívat vnější zdroje pro odpoutání pozornosti od sebe. 

 

Celý článek: https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/covid-psychika-zmena-neprijemne-pocity-psycholozka-miroslava-peslova.A210722_132146_ona-vztahy_drdv?zdroj=vyhledavani

 

Úvodní stránka ke stažení ve formátu PDF

 

Celý rozhovor ke stažení ve formátu PDF

Podzimní vlna covidu? Jestli bude, už ji zvládneme lépe

Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.